Sosyal Medya ve Hayatımız

Sosyal Medya Ve Hayatımız

Teknolojinin daha önce tahmin edilemediği boyutlarda geliştiği ve bu gelişimin hız kesmeden devam ettiği dünyamızda, bu gelişen teknoloji ile yeni hobiler ve ilgi alanları ortaya çıkmıştır. Çoğu insanın akıllı telefon sahibi olduğu günümüzde, kullandığımız sosyal medya yavaş yavaş hayatımızın bir parçası haline gelmiştir.

Sosyal Medyanın İşlevleri

Sosyal medyanın işlevi zamanla değişse de, bu değişim daha çok kullanıcıların amaçları doğrultusunda yaşanmıştır. İlk başlarda insanlar sosyal medyayı eski arkadaşlarını bulmak, tanıkları insanları takip etmek amacı ile kullandılarsa da, şimdilerde daha çok tanınmayan insanlar ile sosyalleşme amacı ile kullanılmaktadır.
Sosyal medyanın büyük gelişimleri ile beraber bunu bir iş fırsatına dönüştüren insanlar da azımsanmayacak kadardır. Daha çok reklam alma aracılığı ile farklı miktarlarda gelir elde insanlar da sosyal medya kullanıcılarının önemli bir kısmını oluşturmaktadır.

Sosyal Medyanın Tanımı

Bu kadar popülerleşen bir şeyin merak edilmemesi düşünülemez. Doğal olarak sosyal medya hakkında merak edilen soruların en başında da ne olduğu sorusu gelmektedir. Eğer sosyal medya nedir sorusuna bir cevap verecek olursak; İnsanların ilgilerini çeken, gözlerine güzel görünen veya kendi fotoğraflarını paylaştığı ve ağ kullanarak girilebilen sitelerdir. Tabii ki sadece fotoğraf değil, fikirlerinizi paylaşabildiğiniz, bir şeyler öğrenebildiğiniz veya iş arayabildiğiniz sosyal medya platformları da bulunmaktadır.

Neden Bu Kadar Popüler?

Sosyal medyanın popüler olmasının ana sebeplerinden birisi hızlı ve çoklu erişim imkanı sağlamasıdır. Elimizdeki telefonlardan, bilgisayarlardan veya tabletlerden çoğu sosyal medya platformuna hızlı bir şekilde giriş yapmak mümkündür. Bu hız giriş alanında olduğu kadar kullanım alanında da kendisini göstermektedir. Yani bir fotoğraf paylaşmak, fikrinizi yazmak veya sosyal medyanın daha başka işlevlerini kullanmak son derece hızlı bir hale gelmiştir.
Popüler olmasının diğer bir sebebi ise insanların kendilerini bir şekilde göstermek istemeleridir. İnternetin hayatımızı bu kadar etkilemesi ile birlikte bu alanda yer alan ünlüler de dikkat çekmeye başlamıştır. Böylece sosyal medya platformları da ünlü olmak, kendini tanıtmak veya hesaplarını geliştirerek reklamlardan gelir elde etmek isteyen insanların ilgisini çekmeyi başarmıştır.

İnsanların birbirlerini takip etme istekleri, bir şey kaçıracakları düşüncesi de sosyal medyanın popülerleşmesinde önemli rol oynamıştır. Sosyal medya çok hızlı akan bir yapıya sahiptir. Yani sadece 10 dakika önce gördüğünüz bir gönderiyi daha sonra bulmanız çok zor olabilir. Böyle bir yapıya sahip olduğu için de insanlar sürekli girip yeni, güncel olayları veya paylaşımları takip etmeyi isterler.

Sosyal Medyanın Geleceği

Geleneksel yayıncılığın daha az tercih edilir bir hale geldiğini çok rahat bir şekilde gözlemleyebiliriz. İnsanların her an, istedikleri yer zamanda ulaşabilecekleri bir platform olduğu için geleneksel medyanın yerini tutacağı belirli kişilerce de konuşulmaktadır. Bunun ana nedeni ise yukarıda da bahsi geçen hızlı, güncel ve kolay ulaşılabilir olmasıdır.

3 Dakika Önce