Sosyal Medyada Güvenlik Nasıl Sağlanır?

Sosyal Medyada Güvenlik Nasıl Sağlanır?

Günümüz şartlarında sosyal ağ gelişimi sayesinde birden fazla ağ ortaya çıkmıştır. Bu ağlar ile insanların birbirini takip etmesi, fotoğraf yükleme ve atılan fotoğraflara beğeni ve yorum yapabilme özelliği, birbirini tanımayan kişilerin bile birbirlerini takip etme olanağı sağlayan bu ağlar insanların birbirleriyle aktif bir şekilde sosyalleşmesini sağlamaktadır. 
 

İnsanların Sosyal Medya Araçlarını Kullanımı

Gün geçtikçe sayısı artan sosyal medya araçları telefon, bilgisayar gibi kolay ulaşılabilir yerlerden sağlanması ile insanların günlük yaşamda aktif olmasını sağlamaktadır. Bunun neticesinde bireysel platformlara göre gittikleri yerlere etiketleme yapılabilir, fotoğraf yükleyebilir ya da o an fotoğraf çekinip 24 saatliğine arkadaşlarının görmesini sağlayabilmektedir. 

Sosyal Medya Olumlu Yönleri 

Platformlarda insanların arkadaşlarıyla aktif bir şekilde konuşmalarını da sağlayabildikleri gibi birbirlerini tanımayan kişilerin de birbirlerini takip edip tanışmalarına olanak sağlamaktadır. Burada önemli olan konu ise her alanda paylaşılan bu fotoğrafların belirli bir güvenlik sistemi içerisine alınabilmesidir. 

Sosyal medya araçlarında herkesin fotoğraf, hikayelerinizi görme ya da görmemelerinin tercihinin tamamen kullanıcıya bırakılmış olmasıdır. Bu sayede bireylerin bu güvenlik kontrolü ile kendilerine özel alanlar oluşturulabilmesi sağlanarak gerekli düzenlemeler oluşturulmuş olmaktadır.

Sosyal Medya Olumsuz Yönleri

Gelişen çağda sıklıkla kullanılan sosyal medya araçları olumsuz sonuçlar da ortaya koymaktadır. Bunlara örnek vermek gerekirse gizli olan ve sadece onaylama sonucunda arkadaş olabileceğiniz bir sosyal medya aracında bireylerin kimlik doğrulaması yapılmadan kayıt olabildikleri için baka kişi ya da grupların fotoğrafları kullanılarak sahte hesap kullanımına sebep olmaktadır. Bu da sosyal medya kullanıcıları için sorunlu bir durum halin gelmiştir. 

Bununla beraber bireylerin şifrelerini kırmaya çalışan insanlar da bulunmaktadır. Geçmiş dönemlere bakıldığı zaman ünlü olan birçok kişinin hesabı çalınmış ve daha sonrasında sosyal medya destek bölümleri kuralları ile geri alınmıştır. Burada da güvenlik önlemlerinin önemi ortaya çıkmaktadır. 

Sosyal Medyada Güvenlik 

Bir sosyal medya aracına kayıt olmak istendiği zaman belirli sorular ve doğrulama kodları oluşturulmuştur. Örnek vermek gerekirse bir mecraya kayıt olmak istediğiniz zaman elektronik postanızı onaylamanız gerekmektedir. Bunun yanında tercihe bağlı olarak telefon numarası ile doğrulama yaparak herhangi bir şifre hatırlamama durumunda telefon  ile onaylama söz konusu olmaktadır.

Bir diğer özellik ise başka telefon ya da kişiler tarafından giriş yapılmak istendiği zaman her seferinde gelmesi için kod gönderme özelliği vardır. Bu sayede Biri giriş yapmaya çalıştığı zaman telefonunuza gelecek olan kod olmadan giriş yapılmaz. Bu da sosyal medya hesabınızın güvenliğini arttırmayı sağlamaktadır. 

Kısacası eğer bir sosyal medya aracına üye olmayı düşünüyorsanız ya da üyeyseniz güvenlik kısmında iplerin sizin elinizde olduğunu bilmeniz gerekir. Yani telefon onaylaması, elektronik posta onaylaması ve kod istemiyle beraber kendi güvenliğinizi sağlamış olmakla beraber istenmeyecek ve çözümü zor olan sorunlarla uğraşmak zorunda kalmamış ve uygun bir kullanım elde etmiş olursunuz.

3 Dakika Önce